phone

09120304263

09197142162  

بهترین ورزش برای لاغری

         
تعداد بازدید: 507
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1402/5/10

این روزها بسیاری از افراد با استفاده از رژیم‌های غذایی نادرست و داشتن سبک زندگی ناسالم، از مشکل اضافه وزن و چاقی رنج می‌برند، بنابراین برای بهبود عادات غذایی نیاز هست بیشتر از گذشته تلاش کرد.

بهترین راهکار برای رسیدن به سبک زندگی سالم، روی آوردن به ورزش و انجام فعالیت‌های پر‌تحرک است. مردم عموما از ورزش برای لاغری و کاهش وزن خود استفاده می‌کنند و با هدف کاهش وزن و تناسب اندام یک فعالیت ورزشی را دنبال می‌کنند. در این مقاله به معرفی بهترین ورزش برای لاغری می‌پردازیم.

 

 

بهترین ورزش برای لاغری چیست؟

 

برای رسیدن به اندام دلخواه و لاغری، انجام دادن ورزش‌هایی با تمرکز بر مصرف انرژی زیاد و افزایش سرعت متابولیسم بسیار موثر هستند. تمامی ورزش‌ها به دلیل افزایش ضربان قلب و تنفس، مصرف انرژی زیاد و چربی‌سوزی، معمولاً به عنوان بهترین ورزش‌ها برای لاغری شناخته می‌شوند. ورزش های مناسب برای لاغری عبارتند از:

 • کاردیوواسکولار (هوازی)

 • قدرتی

 • اینتروال 

کاردیوواسکولار (هوازی)

 

ورزش کاردیو واسکولار (Cardiovascular Exercise)، به اختصار کاردیو، یک نوع تمرین ورزشی است که هدف اصلی آن افزایش ضربان قلب و بهبود سیستم قلبی و عروقی بدن است. در این نوع ورزش، عضلات بدن اکسیژن بیشتری مصرف می‌کنند و از این روی به تنفس عمیق‌تر نیاز دارند. تمرینات کاردیو معمولا باعث افزایش میزان ضربان قلب و تنفس در بدن می‌شوند که باعث سوزاندن کالری‌ها و چربی‌ها و بهبود استقامت و توان فیزیکی فرد می‌شوند. برخی از ورزش های هوازی عبارتند از:

 

 

1.‌ دویدن 

 

دویدن، یکی از بهترین و موثرترین ورزش‌های هوازی برای لاغری و چربی‌سوزی است. این فعالیت فیزیکی ساده و موثر، بدون نیاز به تجهیزات پیچیده‌ای انجام می‌شود و می‌تواند در هر سن و هر محیطی انجام شود. تنفس منظم و عمیق و محدود نگه داشتن زمان استراحت‌ها در دویدن، میزان چربی‌سوزی را بیشتر می‌کند.

 

 

2. پیاده روی

 

پیاده‌روی فعالیت کم‌خطر و مناسبی برای افراد در سنین مختلف است. این فعالیت فیزیکی طبیعی و ساده به شما اجازه می‌دهد بدون تلاش خاصی مسافت‌های مختلفی را پیمایش کنید و علاوه بر سوزاندن کالری، عضلات بدن را تقویت کنید. پیاده‌روی به اندازه دویدن سرعت متابولیسم بدن را افزایش نمی‌دهد اما باعث سوزاندن کالری‌ها و لاغری می‌شود. شما می‌توانید در فضای باز، پارک‌ها یا حتی در حیاط منزل‌تان پیاده‌روی کنید.

 

 

3. شنا

 

شنا یکی از ورزش‌های مناسب برای لاغری و سوزاندن چربی‌های بدن است و یک ورزش کاردیو واسکولار (هوازی) بسیار مؤثر است که علاوه بر کاهش وزن باعث افزایش استقامت و قدرت عضلات می‌شود. این ورزش علاوه بر لاغری یک تمرین برای کل عضلات بدن محسوب میشود و تمامی عضلات در طی تمرین همزمان درگیر خواهند شد، این رو این ورزش برای لاغری بسیار مفید است.

 

 

4. دوچرخه سواری

 

دوچرخه‌سواری یکی دیگر از ورزش‌های کاردیوواسکولار (هوازی) مناسب برای لاغری و سوزاندن چربی‌ها است و اگر به‌طور منظم و با رعایت رژیم غذایی مناسب انجام شود، می‌تواند به کاهش وزن و تناسب اندام کمک کند.

 

 

دوچرخه سواری

 

 

5.‌ ایروبیک

 

ورزش ایروبیک (Aerobic Exercise) یک نوع ورزش کاردیو واسکولار (هوازی) است که به وسیله انجام حرکات ریتمیک و پیوسته، باعث افزایش ضربان قلب و تنفس و مصرف اکسیژن در بدن می‌شود. ورزش‌ ایروبیک معمولاً به منظور بهبود تناسب اندام، افزایش استقامت، سوزاندن چربی‌ها، کاهش وزن، و حفظ سلامت قلب و عروق انجام می‌شوند. این ورزش‌ می‌تواند در محیط‌های گروهی یا فردی، در سالن‌های ورزشی یا حتی در فضای باز انجام شود.

 

 

6. یوگا

 

یوگا یکی از قدیمی‌ترین ورزش ها برای لاغری است که از منظر روانشناسی هم مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است. این فعالیت شامل مجموعه‌ای از حرکات، تنفس‌ها، تمرینات فکری و تمرکز ذهنی است که به هماهنگی بین بدن، ذهن و روح کمک می‌کند. هدف اصلی یوگا، بهبود کیفیت زندگی و ارتقا سلامت جسمی و روحی افراد است.

 

 

یوگا

 

 

7.‌ پیلاتس

 

پیلاتس یک ورزش هوازی است که برای تقویت عضلات اساسی بدن، بهبود انعطاف‌پذیری و بهبود تعادل و کنترل بدن به کار می رود. هدف اصلی پیلاتس ایجاد تعادل بین قسمت‌های عضلانی و افزایش کنترل و تناسب بدن است. در پیلاتس، تمرکز بر تنفس عمیق، تمرکز ذهنی و انجام حرکات دقیق و تنظیم‌شده بر روی عضلات اساسی (مانند عضلات شکم، پشت و تراپزیوس) قرار دارد. این تمرینات به کمک اصولی انجام می‌شوند که عضلات بدن را تقویت می‌کند و از طریق افزایش تعادل بین عضلات قوی و ضعیف به بهبود وضعیت بدنی کمک می‌کند.

 

 

پیلاتس

 

 

 

تمرینات قدرتی

 

تمرینات قدرتی، نوعی تمرین فیزیکی هستند که برای افزایش قدرت عضلات، استحکام استخوان‌ها و بهبود عملکرد کلی بدن استفاده می‌شوند. این تمرینات معمولاً با استفاده از انقباض عضلات علیه مقاومت خارجی، مانند وزنه‌ها و وزن بدن  باعث افزایش قدرت و استقامت و اندازه عضلات می‌شود. برخی از تمرینات قدرتی عبارتند از:

 

 

1.‌ بدنسازی

 

بدنسازی یک فعالیت ورزشی است که هدف اصلی آن تقویت و افزایش حجم عضلات بدن است. این ورزش به کمک انجام مجموعه‌ای از حرکات مخصوص، ایجاد فشار بر روی عضلات باعث تحریک رشد و تقویت آن‌ها می‌شود. ورزش بدنسازی به عنوان یک ورزش مقاومتی(قدرتی) شناخته می‌شود، چرا که برای انجام آن، معمولاً از وزنه یا وزن خود بدن استفاده می‌شود. تمرکز اصلی ورزش بدنسازی بر روی قسمت‌های مختلف بدن می‌تواند متفاوت باشد.

 بعضی از افراد علاقه دارند در این ورزش بر روی قسمت‌های خاصی از بدن کار ‌کنند (مانند عضلات شکم، بازوها یا پاها)، در حالی که افراد دیگر که به طور کلی عضلات بدن‌شان تقویت شود و نسبت و تعادل بهتری بین اندام‌ها برقرار شود.

 

 

2.‌ شنا سوئدی

 

شنا سوئدی به عنوان یک ورزش قدرتی تمرکز بر قدرت و کنترل بخش‌های مرکزی بدن از جمله عضلات شکم، کمر و پایین کمر دارد. این عضلات نقش حیاتی در کنترل ستون فقرات و پشتیبانی از این ناحیه ایفا می‌کنند. ورزش شنا سوئدی تا حد زیادی بدون نیاز به تجهیزات و وزنه‌ها انجام می‌شود و شدت تمرین توسط وزن بدن شخص تعیین می‌شود.

 

 

‌ تمرینات اینتروال(هیت)

 

تمرینات اینتروال (Interval Training) نوعی از تمرینات فیزیکی بدنی است که بر پایه تغییر شدت تمرین انجام می‌شود و یک نوع روش تمرینی است که با تناوب بین فعالیت‌های بسیار شدید و فعالیت‌های کم‌شدید انجام می‌شود. این روش ورزشی شامل ترکیب دوره‌هایی از فعالیت زیاد با دوره‌هایی از استراحت کوتاه است. هدف اصلی این روش، افزایش سرعت ضربان قلب و افزایش شدت فعالیت‌های کاردیویی(نوعی تمرینات ورزشی که بر روی قلب و عروق تأثیر می‌گذارند و به افزایش ضربان قلب و مصرف اکسیژن توسط عضلات بدن کمک می‌کنند) به منظور سوزاندن کالری‌های بیشتر و بهبود استقامت و توان بدنی است. تعدادی از تمرینات اینتروال عبارتند از:

کوهنوردی، پرش به بالا، اسکوات با وزن بدن و ...

 

 

بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها در چند سال اخیر  

 

کاهش وزن و تناسب اندام برای خانم ها از اهمیت زیادی برخوردار است و رسیدن به اندام دلخواه برای بسیاری از آنها به یک هدف تبدیل شده است. تمامی ورزش های گفته شده تا این قسمت مقاله برای بانوان مفید است، با این حال بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها شامل موارد زیر می‌باشد: 

 • پیلاتس
 • دویدن 
 • یوگا
 • ایروبیک
 • شنا
 • تمرین با وزنه

 

 

 بهترین ورزش برای لاغری شکم و پهلو

 

تمرینات هوازی (کاردیوواسکولار) و تمرینات قدرتی (تمرینات تقویتی) برای لاغری شکم و پهلو بسیار موثر هستند و می‌توانند بهبود تناسب اندام و تقویت عضلات این ناحیه از بدن کمک کنند. این دو نوع تمرین با هم ترکیب شده، نتایج بهتری برای لاغری و بهبود تناسب اندام ایجاد می‌کنند. در ادامه توضیحاتی درباره هر یک از این نوع تمرینات آورده شده است.

 تمرینات هوازی مناسب برای لاغری شکم و پهلو عبارتند از:

 • دویدن 
 • پیاده‌روی 
 • شنا 

 

 تمرینات قدرتی (تمرینات تقویتی) مناسب برای تقویت شکم و پهلو شامل موارد زیر است:

 پلانک (Plank): پلانک یک تمرین تقویتی موثر برای عضلات شکم و پهلو است و باعث بهبود تعادل بدن می‌شود.

 اسکوات (Squat): اسکوات یک تمرین تقویتی بسیار کامل است که به تقویت عضلات پهلو، کمر و شکم کمک می‌کند.

 

 

بهترین ورزش برای لاغری شکم و پهلو

 

 

کرانچ (Crunch): کرانچ یک تمرین تقویتی است که به تقویت عضلات شکم و پهلو و کاهش چربی‌ها در این ناحیه کمک می‌کند.

توصیه می‌شود برای رسیدن به نتایج بهتر، تمرینات هوازی و قدرتی را با هم ترکیب کنید و برنامه ورزشی خود را با توجه به سطح تناسب اندام و محدودیت‌های شخصی تنظیم کنید.

 

 

نتیجه گیری

 

در این مقاله با بهترین ورزش ها برای لاغری آشنا شدید و بهترین ورزش برای لاغری شکم و پهلو به شما معرفی شد. انتخاب بهترین ورزش برای لاغری باید با  توجه به عواملی  مثل هدف لاغری، سن، وضعیت جسمانی، سابقه فعالیت ورزشی و ... صورت پذیرد تا بیشترین کارایی ممکن را برای فرد داشته باشد، همچنین توجه به این نکته لازم است که ورزش به تنهایی روی کاهش وزن تاثیر ندارد و برای رسیدن به تناسب اندام نیاز است یک رژیم غذایی مناسب در کنار فعالیت ورزشی خود داشته باشید.

 

 

از     رای
6.3