phone

09120304263

09197142162  

افزایش وزن با بدنسازی؛ عضله سازی و افزایش وزن

         
تعداد بازدید: 495
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1402/10/7

برای افزایش وزن با بدنسازی باید یک برنامه ورزشی حرفه‌ای داشته باشید و با رعایت نکات آن عضلات خود را تقویت و باعث حجیم شدن آن بشوید. بدنسازی بهترین گزینه برای افراد لاغر است تا در کنار افزایش وزن، سلامت بدن خود را نیز حفظ کنند.

افزایش وزن با بدنسازی به علت اینکه داشتن هیکلی زیبا و خوش فرم در بین جوانان بسیار محبوب شده موضوعی بسیار مهم و قابل بحث به شمار می‌رود. جوانان امروزی دوست دارند در بین دوستان و همسن سالان خود خوش استایل‌تر به نظر برسند به همین علت به افزایش وزن در بدنسازی فکر می‌کنند. به یاد داشته باشید علت افزایش وزن در بدنسازی انباشته شدن چربی در قسمت‌های مختلف بدن نیست بلکه به معنای از بین رفتن چربی و حجیم‌تر شدن عضلات است؛ به همین علت شاهد اضافه شدن وزن در حین ورزش بدنسازی خواهید بود.

در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که چگونه با انجام روش‌های آسان شاهد افزایش وزن با بدنسازی باشید و به هیکل رویایی خود نزدیک‌تر شوید. برنامه افزایش وزن بدنسازی به شما کمک می‌کند تا به صورت اصولی چربی‌های بدن خود را از بین ببرید و به حجم عضلات خود اضافه کنید تا خوش هیکل‌تر به نظر برسید، پس با ما همراه باشید!

 

 

افزایش وزن با بدنسازی

 

چگونه با بدنسازی عضله سازی کنیم و افزایش وزن داشته باشیم؟

برای افزایش وزن با بدنسازی باید یک برنامه ورزشی حرفه‌ای داشته باشید و با رعایت نکات آن عضلات خود را تقویت و باعث حجیم شدن آن بشوید. بدنسازی بهترین گزینه برای افراد لاغر است تا در کنار افزایش وزن، سلامت بدن خود را نیز حفظ کنند. افزایش وزن در بدنسازی با مکمل نیز امکان‌پذیر می‌باشد و بسیاری از افراد به استفاده از آن روی می‌آورند تا سریع‌تر شاهد حجیم‌تر شدن عضلات و افزایش وزن شوند. بهترین مکمل برای افزایش وزن افراد لاغر استفاده از قویترین قرص چاقی در داروخانه است که ضمن داشتن ویتامین‌های مورد نیاز بدن باعث افزایش وزن نیز خواهد شد.

پس افزایش وزن سریع در بدنسازی نیازمند پیروی از برنامه ورزشی مناسب با تایپ بدنی، استفاده از مکمل‌های مفید و رعایت رژیم غذایی پروتئین دار و مخصوص است تا در زمان کم بیشترین تغییرات را به علت عضله سازی در بدنتان ایجاد کند که در نهایت بتوانید شاهد افزایش وزن با بدنسازی باشید.

 

7 قدم اساسی برای افزایش وزن با بدنسازی؛نکات افزایش وزن برای ورزشکاران

افزایش وزن با بدنسازی برای افراد لاغر در نظر خیلی از افراد پروسه‌ای سخت و طاقت فرسا است. قانون مهم در افزایش وزن می‌گوید که بیشتر از کالری مورد نیاز روزانه، کالری دریافت کنید تا افزایش وزن داشته باشید اما اگر این افزایش وزن بدون برنامه باشد بدن شما چاق  و بد شکل خواهد شد. پس با داشتن برنامه ورزشی مناسب، استفاده از غذاهایی با ارزش غذایی بالا که برای بدن مفید و ضروری است و همچنین استراحت کافی می‌توانید به یک بدن ایده‌آل و عضله‌ای نزدیک شوید. در ادامه نکات افزایش وزن برای ورزشکاران را برای شما نام برده‌ایم تا با پیروی از آن بتوانید شاهد افزایش وزن در بدنسازی باشید.

 

 

علت افزایش وزن در بدنسازی

 

1. شناسایی تیپ بدنی در بدنسازی

اولین نکته در افزایش وزن با بدنسازی و کلا هر نوع ورزش دیگر اطلاع از تیپ بدن است، تیپ‌های بدنی توسط متخصصان ورزش و تغذیه طی سال‌ها بررسی می‌شود و بر اساس توزیع چربی، عضلات و ساختار استخوان و اسکلتی افراد تعیین می‌شود. اگر بدون اطلاع از تیپ بدنی خود شروع به ورزش‌های سنگین کنید دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیر خواهید شد و نمی‌توانید افزایش وزن و عضله‌سازی را تجربه کنید. در ادامه تیپ بدنی مختلف را برای شما نام برده‌ایم:

 

اندام لاغر و باریک  (Ectomorph)

 • دارای اندام لاغر و بلند
 • سرعت متابولیسم بالا
 • دشواری در افزایش وزن و عضله
 • شانه و باسن باریک

 

اندام عضلانی (Mesomorph)

 • ساختار اسکلتی قوی و عضلات توسعه یافته
 • قدرت طبیعی و عملکرد ورزشی بالا
 • افزایش عضله آسان
 • شانه پهن تر از باسن

 

اندام چاق (Endomorph)

 • توده چربی بالا
 • ساختار اسکلتی گرد و قد کوتاه
 • متابولیسم کمتر نسبت به دیگر تیپ‌ها
 • باسن بزرگ

 

2. برنامه ورزشی مخصوص بدنسازی

بعد از شناسایی تیپ بدن قدم بعدی در افزایش وزن با بدنسازی برنامه ورزشی است. برنامه ورزشی باید توسط فردی ماهر برای شما تعیین شود و تمرکز آن بر افزایش حجم عضلات باشد. انتخاب و انجام تمرینات متنوع از تمام گروه‌ها برای بدن و افزایش حجم عضلات ضروری بوده و نیاز به تکرار و تمرین مستمر دارد.

 

3. مصرف مکمل غذایی

اگر از لاغری رنج می‌برید و علاقه‌مند به مصرف مکمل غذایی هستید می‌توانید از قرص جی فست اکستریم اصل یا مکمل‌های پر پروتئین مثل پودر پروتئین، مکمل ویتامین و مواد معدنی در صورت نیاز استفاده کنید تا شاهد افزایش وزن باشید. برای نتیجه بهتر پیشنهاد می‌شود قبل از وعده‌های غذا از این مکمل‌ها استفاده کنید تا سبب افزایش اشتها بشود.

 

4. تغذیه مناسب ورزشکاران

طبق تحقیقات جامع و کامل در حوزه ورزش برای افزایش وزن در بدنسازی نیاز است با دریافت کالری بیشتر نسبت به کالری مورد نیاز روزانه افزایش وزن داشته باشید تا بتوانید تغییرات زیادی را در اندام خود حس کنید. همچنین باید پروتئین کافی استفاده کنید تا عضلات شما بتواند رشد کافی داشته باشد. برای اینکار باید از مواد غذایی با ارزش بالا مثل میوه، سبزیجات، ماهی، گوشت قرمز و محصولات لبنی استفاده کنید

 

5. افزایش وعده‌های غذایی پر پروتئین

افزایش تعداد وعده‌های غذایی پرکالری و پرپروتئین به 5 یا 6 وعده در روز به افزایش وزن در بدنسازی کمک زیادی  کرده و به افزایش حجم عضلات کمک زیادی می‌کند. اگر در روند افزایش حجم عضلات شاهد پیشرفت بودید بهتر است با توجه به نیاز بدن تغییراتی در رژیم غذایی به عمل آورید.

 

6. استراحت کافی در طول دوره بدنسازی

استراحت کافی برای بهبود فرآیند بازسازی عضلات در فرآیند افزایش وزن با بدنسازی ضروری است. برای افرادی که در دوره افزایش حجم عضلات هستند پیشنهاد می‌شود در طول شبانه روز به مدت کافی استراحت کنند تا سطح هورمون رشد افزایش یابد. خواب کافی به مدت 7-9 ساعت در شب به شما پیشنهاد می‌شود.

 

7. کمک گرفتن از مشاوره حرفه‌ای

مشاوره با مربی بدنسازی یا متخصص تغذیه در طول دوره افزایش وزن در بدنسازی به منظور تنظیم برنامه‌ها و رژیم غذایی به‌طور شخصی‌سازی شده بسیار مورد اهمیت است تا با ارزیابی منظم پیشرفت‌ها و اعمال تغییرات لازم بر اساس نتایج به دست آمده به شما در افزایش حجم عضلاتتان کمک کند.

 

برنامه غذایی برای افزایش وزن با بدنسازی

همانطور که می‌دانید میزان افزایش وزن در بدنسازی به عوامل مختلفی مثل تیپ بدنی، رژیم غذایی و تلاش شما بستگی دارد و برای همه به صورت یکسان نیست. بعضی از افراد علاقه دارند تا افزایش وزن در بدنسازی بدون مکمل را تجربه کنند در اینجاست که باید تمرکز اصلی در مصرف غذاهای مناسب باشد. در ادامه پیشنهادی برای برنامه غذایی مناسب افزایش وزن در بدنسازی را برای شما حاضر کرده‌ایم. به یادداشته باشید قبل پیروی از هرگونه رژیم باید ابتدا با پزشک مشورت کنید و بعد از آن شروع به گرفتن رژیم کنید.

 

 

برنامه غذایی برای افزایش وزن با بدنسازی

 

به یادداشته باشید برنامه غذایی افزایش وزن با بدنسازی باید حاوی مقدار کافی کالری، پروتئین، کربوهیدرات و چربی‌های سالم باشد. در ادامه، یک الگوی ساده برنامه غذایی برای افزایش وزن هنگام بدنسازی آورده شده است:

 

ایده برنامه غذایی شماره 1 برای یک روز

صبحانه

میان وعده صبح

ناهار

میان وعده قبل تمرین

میان وعده بعد تمرین

شام

3 عدد تخم‌مرغ آب‌پز

یک فنجان اسفناج پخته

یک کف دست نان کامل

یک لیوان شیر کم چرب

یک عدد موز یا سیب

 

200 گرم مرغ یا گوشت قرمز پخته شده

یک پیمانه برنج یا کینوآ

نیم پیمانه لوبیا یا نخود فرنگی پخته

سیب‌زمینی متوسط آبپز

1 قاشق کره بادام زمینی

پروتئین شیک

200 گرم گوشت چرخ‌کرده یا استیک

یک پیمانه سبزیجات تازه یا پخته

 

ایده برنامه غذایی شماره 2 برای یک روز

صبحانه

میان وعده صبح

ناهار

میان وعده قبل تمرین

میان وعده بعد تمرین

شام

2 قاشق غذاخوری جوی دوسر

1 پیمانه پودر پروتئین

1 لیوان شیر کم چرب

میوه (موز، آووکادو، توت فرنگی و...)

یک لیوان شیر با  1 عدد خرما

 

ماکارونی با گوشت یا سویا

1 کف دست نان متوسط

مقداری ماست و سبزیجات

یک لیوان ماست میوه‌ای

یک پیمانه پروتئین وی حل شده در یک فنجان شیر

 

۱5۰ گرم ماهی

۱۰۰ گرم برنج و سالاد کاهو

 

نکات مهم در رعایت برنامه غذایی افزایش وزن با بدنسازی:

 1. مصرف آب به میزان کافی را فراموش نکنید
 2. مصرف مکمل‌های مخصوص با توجه به نیازها و توصیه متخصص تغذیه
 3. استفاده از میان‌وعده‌های سالم مانند میوه‌ها، مغزهای خشک یا میان‌وعده‌های پروتئینی در طول روز
 4. مقدار غذا را به تدریج افزایش دهید به ویژه در مواقع تمرین می‌توانید کالری بیشتری مصرف کنید.

 

افزایش وزن با بدنسازی در کنار چربی سوزی امکان پذیر است؟

شاید از خود بپرسید آیا هنگام افزایش وزن با بدنسازی عضله سازی و چربی سوزی در کنارهم امکان پذیر است یا خیر؟ در جواب باید بگوییم که بله اینکار با رعایت نکات ساده کاملا امکان پذیر است و شما باید برنامه بدنسازی برای افزایش وزن و حجم را به صورت کامل رعایت کنید. اگر برنامه رژیم غذایی خاص خود را شروع کنید و در کنار آن به ورزش کردن بپردازید ممکن است در کنار چربی سوزی باعث تحلیل رفتن عضلات شود.

پس برای جلوگیری از بین رفتن عضلات پیشنهاد می‌شود از برنامه غذایی افزایش وزن با بدنسازی پر پروتئین استفاده کنید تا ضمن از بین رفتن چربی‌های بدن سبب عضله سازی نیز بشود. حفظ تعادل عضله و چربی در بدن بسیار مهم است به همین علت الزامی است که حتما با کمک مربی ورزشی تمرینات خود را انجام دهید و زیر نظر پزشک تغذیه، از رژیم‌های پیشنهاد شده استفاده کنید تا بدنتان در  کنار عضله سازی سالم بماند.

 

 

برنامه غذایی برای افزایش وزن با بدنسازی

 

سوالات متداول

چطور میتوانیم وزن اضافه کنیم؟

برای اضافه وزن به صورت اصولی پیشنهاد می‌کنیم با مصرف بیشتر کالری در کنار ورزش بدنسازی باعث افزایش وزن بدن خود شوید.

 

بدنسازی چگونه باعث چاقی می‌شود؟

بدنسازی با چربی سوزی در کنار عضله سازی باعث افزایش وزن بدن خواهد شد.

 

از     رای
6.3